SWI III

Předmět se zabývá problematikou údržby softwaru a správy konfigurací. Studenti získají znalosti o zásadních problémech při údržbě softwaru, o technikách, které pomáhají čelit těmto problémům, o procesu údržby a jeho začlenění do celého životního cyklu vývoje softwaru. Dále studenti získají znalosti v oblasti správy konfigurací, bez které se disciplína údržby softwaru neobejde. V této oblasti se předmět zaobírá především problematikou identifikace a řízení konfigurací.
V oblasti testování softwaru se předmět se zabývá problematikou testování softwaru a zajištění kvality v průběhu celého životního cyklu vývoje softwaru. Studenti získají znalosti o jednotlivých úrovních testování a technikách, které se v těchto úrovních používají, způsobech vyhodnocení kvality softwaru a samotných testů. Nedílnou součástí je také začlenění těchto činností do procesu testování, který je součástí celého životního cyklu vývoje softwaru. Dále studenti získají znalosti o postupech zajištění kvality softwaru. Tato disciplína je velice úzce spojena a intenzivně využívá testování softwaru. Předmět se zaměří na samotný proces zajištění kvality a jeho začlenění do životního cyklu vývoje softwaru, verifikaci a validaci.

Zadání projektu

Projekt bude řešen ve skupinkách po cca 4-6 studentech.

Cílem projektu je mimo jiné vytvořit jednoduchý software, nejlépe webovou aplikaci a hlavně vyzžít při vývoji techniky SCM. Jak je zpráva zdrojových kódů a maximální automatizace celého životního cyklu softwaru se skripty pro automatické sestavení, nasazení. s využitím dvou prostředí, testovacího (QA) a produkčního (releas).

Nástroje které očekávám že budou využity (nebo jejich alternativy):

  • git, gitlab(github)
  • maven, gradle, NuGet
  • jenkins, gitlab cd/ci
  • jUnit
  • SonarQube

V zápočtovém týdnu proběhne na cvičeních prezentace projektů a využitých technik SCM.